• Dorośli Powyżej 12 lat
  • Dzieci Od 2 do 12 lat
  • Niemowlęta Na kolanach
Czas
Ocena
Długość
Cena

Dziennik podróżnika. Użhorod

Data: 29.08.2017

   Użhorod – miasto w zachodniej części Ukrainy, stolica obwodu zakarpackiego.

   Użhorod ze wszystkich stron otaczają lasy. Terytorium miasta zajmuje 40 km². Długość miasta z północy na południe – 7 km, ze wschodu na zachód – 5 km.

   Brzegi rzeki Uż łączy 7 mostów: 6 pieszo-samochodowych i 1 kolejowy.

   W mieście zamieszkuje tylko 117 tysięcy osób.

   Historia Użhoroda liczy około 1100 lat. W ciągu swojej historii Użhorod nie raz zmieniał swoich władców i "gospodarzy". Widać to przede wszystkim po różnorodności budowli w mieście. W ciągu sześciuset lat miasto było pod władzą Węgrów, dlatego wiele ulic i placów Użhoroda jest bardzo podobnych do mieszkalnych kwartałów węgierskiego Budapesztu.

  We wschodniej części miasta na wzgórzu znajduje się zamek, który był założony jeszcze w czasach panowania tu Rusi Kijowskiej.

 

   Z jednego z mostów, otwiera się piękny widok na najdłuższą lipową aleję w Europie. Jej długość to nieco ponad dwa i pół kilometra. Znajdują się tu prawie wszystkie znane gatunki lipy.

   Znana jest historia o parze drzew, przez miejscowych nazywanych małżeństwem. Od dwustu lat pewna liana rośnie na starym jesionie. Liana posila się sokami jesionu, ale nie wysusza go nigdy do końca. I tak już od, przeszło, dwustu lat.

 

   Wiosną, na przełomie kwietnie i maja, w Użhorodzie zakwitają japońskie drzewa, sakury. To wydarzenie co roku przyciąga do Użhoroda tysiące turystów. Sakura jest wizytówką miasta. Dekoracyjna japońska wiśnia była przywieziona tu w 1923 r. z Wiednia. Dziś sakury można spotkać w całym mieście.

 

   Sercem Użhoroda jest ulica Korzo. „Кorzo” z włoskiego oznacza „piesza ulica”. Praktycznie cała ulica składa się z restauracji i kawiarni. Wąska, ale bardzo przytulna, ulica jest z obu stron zabudowana starymi kamienicami. Jest to piękny, starodawny deptak. Idealny na wieczorny spacer.

 

   Stałym punktem takiego spaceru jest odwiedzenie jednej z tych kawiarni i zamówienie kawy – napoju otoczonego swojego rodzaju kultem w Użhorodzie. Każda knajpa posiada kilkanaście rodzai kawy do wyboru.

   Miasto jest także miastem granicznym z Unią Europejską,a konkretnie ze Słowacją.

 

   Lotnisko w Użhorodzie jest wyjątkowe, ze względu na to, że samoloty lądują i startują przez powietrzny obszar Słowacji. Lotnisko Użhoroda ma tylko jeden terminal i tylko jeden asfaltowy pas startowy o długości ponad 2000 metrów.

   Na początku maja w Użhorodzie odbywa się festiwal wina i miodu „Słoneczny napój”. Do miasta przyjeżdżają winiarze z różnych krajów żeby wziąć udział w konkursie. W ramach festiwalu każdy może spróbować i kupić dla siebie rozmaite rodzaje wina z całego okręgu zakarpackiego, jak i z całej Ukrainy.

 

  Aby dostać się do Użhoroda na naszym portalu www.ewhd.eu zebraliśmy przewoźników online oferujących bezpieczną podróż międzynarodową autobusem. Nasz portal daje możliwość wyboru miejsca wyjazdu, wyboru daty i przewoźnika a jasno podane ceny umożliwiają znalezienie tanich biletów międzynarodowych. 

Zespół EWHD Poland :)

Tagi: Ukraina, Użhorod, Zakarpacie, wschód
Wyświetleń: 956

Napisz komentarz
Cypr Protaras Ayia Napa Larnaka Peter-to-Romiu walizka podróż wakacje podróż służbowa dobra rada Batumi Gruzja podróż Dublin Irlandia Werona Włochy Klevan Ukraina Naturland Caldea Andorra la Vella Andora Europa Bakuriani Gudauri Mccheta Dawit Garedża Niemcy Szwecja eurotrip Zatoka Fethiye Zatoka Belgeeiz Dolina Motyli Pamukkale Talin Estonia ciekawe miejsca Wrocław Polska Monachium Niemcy Rzym Lwów Albania Bałkany Durasi Tirana Adriatyka Europa Budapeszt Węgry Dunaj Balaton Marrakesz Maroko Ocean Atlantycki Jemaa El Fna Tel Awiw Izrael co zobaczyć Odessa morze wschód autobusem na Ukraine lwów lviv ukraina ukraine co warto zobaczyć we Lwowie Laponia kupić bilet Zakopane Tatry Mazury Mikołajki Gdańsk Gdynia Sopot Warszawa autobus przewóz osób legalny przewoźnik przewoźnik bilet bezpieczeństwo Ukraina Użhorod Zakarpacie co warto zobaczyć Vinnytsia Winnica miasto online Internet informacja walizka Kijów Bilety do Kijowa weekend co warto zobaczyć w Kijowie Warszawa - Kijów Hel autokar bilety autobusowe bilet online zwiedzać bilet bilety autobus autobusy przewoźnicy bilet autobusowy kupić trasa open ticket otwarty bilet Kiszynów Mołdawia bilety online Polska Mołdawia eurowizja Kijów Ukraina Polska miasto Tagi: bilet Lwów Bilety do Lwowa weekend majowy majówka we Lwowie Warszawa - Lwów święta okres świąteczny podróży Toruń Berlin Drezno PolskaNiemcy biletyonline Warszawa Białystok Poznań Wroclaw Biłystok szukamy pracownika Poland Bilet autobusowy online bilety międzynarodowe Bilety autokarowe Ukraina-Polska Kursy międzynarodowe


Szukanie trasy Proszę czekać

We use cookies on this site to ensure its maximum efficiency, analyze traffic and tailor content and advertising to specific users. We process all such information in accordance with the Privacy Statement. More iformation